طلای آب شده چیست و چگونه می توان آن را تهیه کرد؟

طلای آب شده چیست و چگونه می توان آن را تهیه کرد؟, news, طلای آب شده چیست و چگونه می توان آن را تهیه کرد؟

آب‌کردن طلا فرایندی است که در آن طلا را از حالت جامد به حالت مایع می‌رسانند. دلیل این کار برای هرکس متفاوت است. برای نمونه شما طلا و جواهرات قدیمی دارید و می‌خواهید آنها را آب کنید تا شاید ارزششان بالاتر برود. ممکن است بخواهید با طلای آب شده طراحی‌های جدید کنید و قطعه‌های جدید را به دست بی‌آورید.

برای آب کردن طلای آب‌شده راه‌های متفاوتی وجود دارد. به شکلی که شما به چندین روش می‌توانید آن را به‌دست آورید. از خرید آن به صورت آماده از طلافروشی و با عیارهای مختلف و قیمت‌های مختلف، تا تهیه و ذوب آن به صورت خانگی با یک‌سری وسایل که در اکثر خانه‌ها وجود دارد. با مجله گالری ربیعی همراه باشید تا روش‌ها را یاد بگیرید و از ارزش طلای آب شده و مزایا و معایب آن آگاه شوید.

اطلاعاتی در مورد طلا و ذوب آن

اولین چیزی که در مورد ذوب‌کردن طلا و جواهرات باید بدانید، نقطه ذوب آن است. نقطه ذوب طلا با توجه به عیارش متفاوت می‌باشد. اگر به دنبال یک جواب کلی هستید باید گفت نقطه ذوب طلا ۱۰۶۴ درجه سانتی‌گراد است. البته چنانچه طلای ۲۴ عیار در اختیار داشته باشید. بسیار کم پیش می‌آید که شما تصمیم به این کار بگیرید.

طلای ۲۴ عیار به دلیل بسیار نرم‌بودنش با فلزات دیگر ترکیب می‌شود تا آلیاژهای دیگری از طلا به‌دست آید. این مخلوط‌شدن طلا باعث تغییر در عیار آن و به‌وجود آمدن عیارهای متخلف مثل ۱۴ و ۱۸ شده است. طلای ۲۴ عیار با فلزاتی از جمله مس و نقره مخلوط می‌کنند پس سختی قطعه طلایی بالا می‌رود.

وقتی سختی قطعات بالا برود، ذوب‌کردن آنها سخت‌تر می‌شود. به دلیل اینکه آن فلزات هرکدام دارای یک نقطه ذوب مختلف هستند. برای ذوب‌کردن طلاهایی با عیار کمتر از ۲۴ و به‌دست آمدن طلای آب شده با عیار مختلف در خانه، راه‌هایی وجود دارد که شرط اول تمام آنها احتیاط است. پس با داشتن ایمنی کافی شروع به این کار کنید.

وسایل ایمنی و وسایل مورد نیاز

ایمنی مهم‌ترین نکته در انجام هر کار است. پس دقت داشته باشید که اول ایمنی را رعایت کنید. برای این کار وسواس به خرج دهید و هر وسیله‌ای که لازم است را تهیه کنید. به‌‌دست‌آوردن طلای آب شده در دمای بسیار بالا ممکن است. پس وسایل ایمنی نظیر دستکش، عینک و لباس مخصوص را داشته باشید.

اگر هیچ آموزش و دانشی در مورد ذوب طلا ندارید همین الان از فکر اینکه خودتان به تنهایی آن‌را ذوب کنید بیاید بیرون. با یک فرد متخصص مشورت کنید و حتما از او برای ادامه کار خود درخواست کمک کنید. درخانه یک مکان برای ذوب طلای بی‌خطر پیدا کنید، پارکینگ می‌تواند گزینه مناسبی باشد. وسایل قابل اشتعال در نزدیکی خود نداشته باشید چرا که می‌تواند منجر به آتش‌سوزی شود.

وسایل مورد نیاز برای این‌کار را آماده کنید. وسایل این کار شامل وسایل زیر است.

  • یک ظرفی که با گرافیت یا خاک رس ساخته شده است. این ظرف‌ها در مقابل حرارتی که برای ذوب‌کردن طلا نیاز است دوام میاورند.
  • به انبر برای جابه‌جایی این ظرف نیاز دارید. انبر شما باید در برابر حرارت مقاوم ساخته شده باشد و به‌راحتی گرما به آن آسیبی نرساند.
  • برای اینکه ناخالصی‌ها از بین برود باید از یک ماده استفاده کنید که مخلوطی از بوراکس و کربنات‌سدیم است.
  • کوره برقی بخرید. این کوره‌ها به طور مخصوص برای آب کردن طلا ساخته شده‌اند.
  • ماکروویو ۱۲۰۰ وات هم می‌تواند گزینه مناسبی برای این‌کار باشد.
  • مشعل پروپان تهیه کنید.
  • وقتی طلابی آب شده شما درست شد، باید یک قالب انتخاب کنید تا وقتی که بفهمید قرار است با این طلای آب شده چه کاری انجام دهید.

طلای آب شده چیست و چگونه می توان آن را تهیه کرد؟, news, طلا و جواهرات

طلا و جواهرات

مراحل تهیه طلای آب شده

اول اینکه اگر نتوانستید کوره برقی یا ماکروویو تهیه کنید، می‌توانید آن‌را بسازید. با توجه به حجم طلا خود یک قوطی حلبی یا سطل آهنی بزرگ انتخاب کنید‌. یک برش کنار آن ایجاد کنید تا یک لوله فلزی ساخته شود. یک مکان برای قرار‌گرفتن ذغال هم در آن آماده کنید. آن را با آجر‌نسوز و خاک رس بپوشانید.

حالا به‌مراحل دقیق به‌دست‌آوردن طلای ذوب شده می‌پردازیم. طلا را درون ظرف مقاوم خود که انتخاب کردید قرار بدهید. سپس ظرف را روی یک سطح نسوز قرار دهید تا کار شروع شود. ترکیب بوراکس و کربنات سدیم را به آن اضافه کنید. این ترکیب کمک می‌کند تا ذرات کوچک طلا بهم بچسبند و حین گرم‌شدن مواد ناخالص جدا شوند.

حالا توسط مشعل پروپان، شعله را به سمت ظرف و طلای آن هدایت کنید. این‌کار را آرام و با دقت انجام دهید چرا که گرم‌شدن بیش از اندازه ظرف باعث شکستن آن می‌شود. حتی ممکن است طلای آب شده به اطراف پرتاب شود و زحمات شما از بین برود.

پس با مشعل پروپان در حالی که شعله آن روی کم است، ظرف را آرام داغ کنید. اگر بوراکس را اضافه کرده باشید، شما نیاز به گرمای زیادی برای ذوب‌شدن نیاز ندارید. از حرکت دورانی استفاده کنید. وقتی که طلا ذوب شد آن را در قالب بریزید قبل از آن که سفت شود‌. خرید طلا آب شده طرفداران مخصوص خود را دارد.

خرید و فروش طلای ذوب شده

خرید طلای آب شده، فعالیتی است که بسیاری از صاحبان شرکت‌های مختلف به آن علاقه دارند. اما آنها معمولا طلای ذوب‌شده را با قیمتی پایین‌تری می‌خرند. اگر می‌خواهید طلای ذوب‌شده خود را بفروشید، شرکت‌ها و کارگاه‌هایی وجود دارند که به خرید طلای آب شده شما می‌پردازند. این شرکت‌ها معمولا دقت زیادی در حمل و نقل و نظارت ایمنی جنس خریداری شده دارند.

قیمت فروش طلای ذوب‌شده کاملا بستگی به عیار آن طلا دارد. عیار طلای آب شده به قیمت‌گذاری روی آن می‌پردازد و طلای ۲۴ عیار قیمت بالاتری از بقیه طلاها دارد. اگر بخواهیم یک قیمت نسبی در مورد خرید و فروش طلاهای ذوب شده به شما بدهیم، باید بدانید قیمت با توجه به اونس و گرم طلا متفاوت خواهد بود.

برای نمونه اگر عیار طلای آب شده ۲۴ باشد، یک گرم آن تقریبا نزدیک به ۵۰ دلار به فروش می‌رسد. طلای ۲۲ عیار با توجه به گرمش با ۵۳ دلار به‌دست خریداران می‌رسد. یک گرم طلای ۱۸ عیار حدودا ۴۳ دلار ارزش دارد. یک گرم طلای ذوب‌شده ۱۸ عیار هم نزدیک به ۳۴ دلار برای شما ارزش خواهد داشت. این قیمت‌ها با توجه به اونس بالاتر هم می‌روند.

سخن آخر

ذوب‌کردن طلا فرآیندی است که طرفداران خود را دارد. در این کار شما طلای خود را از جامد به مایع تبدیل می‌کنید و حتی با قالب های مخصوص به آن شکل جدید و دلخواه خود را می‌دهید. تبدیل‌کردن طلا از جامد به مایع نیاز به دانش و تجربه کافی دارد. پس اگر تجربه کافی ندارید نمی‌توانید در امنیت کامل کار را به پایان برسانید.

مراحل ذوب طلا نیز در چند مرحله کوتاه خلاصه می‌شود. شما با داشتن چند وسیله که لیست کامل آنها به شما داده شده است می‌توانید به ذوب‌کردن طلا بپردازید. از بوراکس و ترکیبات آن با سایر مواد نیز برای آب کردن در دمای پایین‌تر می‌توانید استفاده کنید. ایمنی مهم‌ترین نکته است پس حتما از وسایل ایمنی لازم برای جلوگیری از آسیب استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت