چگونه طلای براق و درخشانی داشته باشیم؟

چگونه طلای براق و درخشانی داشته باشیم؟, news, چگونه طلای براق و درخشانی داشته باشیم؟

طلای براق ظاهری زیبا و جذاب دارد. بسیاری از افراد گمان می‌کنند؛ تبدیل جواهرات کدر به طلای درخشان تنها توسط سازندگان آن امکان‌پذیر است. جواهراتی که به‌صورت روزانه استفاده می‌شوند؛ معمولا خیلی سریع‌تر کدر و دچار کثیفی می‌شوند.

راه‌های زیادی برای براق‌کردن طلا در خانه وجود دارد. برای این‌کار، استفاده از شوینده‌های گران‌قیمت لزومی ندارد. ترکیبات ساده خانگی قدرت بالایی برای تبدیل جواهرات کثیف به طلای براق را دارند. برای مثال، موادی مانند:

  • مایع ظرف‌شویی
  • آب‌جوش
  • آمونیاک
  • ترکیب جوش‌شیرین و سرکه
  • ترکیب جوش‌شیرین و مایع ظرف‌شویی
  • ترکیب جوش‌شیرین و آب‌جوش

کارکرد خوبی برای برق‌انداختن طلا دارند. برخی از طلا و جواهرات، دارای سنگ‌های زینتی ظریف هستند. این سنگ‌ها به‌وسیله چسب روی قطعات طلا قرار می‌گیرند. برای تبدیل این نوع جواهرات کدر به طلای درخشان، احتیاط بیشتری لازم است.

چگونه طلای براق و درخشانی داشته باشیم؟, news, زیورآلات طلایی

زیورآلات طلایی

طلای درخشان با استفاده از ترکیبات خانگی

برای داشتن طلای براق، همیشه نیاز‌ به استفاده از شوینده‌های گران‌قیمت نیست. برخی از مواد و ترکیبات ساده خانگی برای برق انداختن طلا کافی هستند.

مایع ظرف‌شویی

مایع ظرف‌شویی یکی از موادی است که در همه خانه‌ها وجود دارد. استفاده از این ماده روشی آسان برای تبدیل جواهرات کدر به طلای براق است.

ترکیب آب ولرم و مایع ظرف‌شویی

ابتدا باید چند قطره مایع ظرف‌شویی را در آب ولرم حل کرد. استفاده از سودا به‌جای آب، تاثیر بیشتری در براق‌کردن طلا دارد. کربناسیون موجود در سودا، کثیفی روی جواهرات را به‌خوبی از بین می‌برد. استفاده از آب‌جوش در این مرحله ممنوع است زیرا باعث ترک‌خوردن قطعات ظریف طلا می‌شود.

همچنین برای داشتن طلای براق، آب سرد اصلا مناسب نیست. دمای بسیار پایین باعث تثبیت کدر‌بودن سطح جواهرات می‌شود.

قرارگیری طلا در ترکیب آب و مایع ظرف‌شویی

سپس، طلا به‌مدت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه، در ترکیب آب و مایع ظرف‌شویی قرار می‌گیرد. این مرحله باعث نرم‌شدن کثیفی و گرد‌و‌غبار روی طلا می‌شود.

براق‌کردن طلا به‌ کمک مسواک

پس از قرارگیری در محلول آب و مایع ظرف‌شویی، طلا به‌ کمک یک مسواک نرم، برس‌زده می‌شود. درز‌ها و گوشه‌های جواهرات مرکز اصلی تجمع کثیفی‌ها و گرد‌و‌غبار هستند. به‌همین دلیل برای برق‌انداختن طلا، این قسمت‌ها نیاز‌به توجه بیشتری دارند. هر چقدر مسواک نرم‌تر باشد؛ امکان خراشیدگی سطح طلا پایین‌تر است.

شست‌و‌شو و خشک‌کردن طلای براق

برس‌زدن طلا، باعث سست‌شدن کثیفی‌های سطح آن می‌شود. شست‌و‌شوی مناسب پس از برس‌زدن؛ به براق‌کردن طلا کمک زیادی می‌کند. آب مورد استفاده باید ولرم باشد. همچنین فشار زیاد آب، باعث آسیب‌دیدگی و جدا‌شدن سنگ‌های زینتی روی طلا می‌شود.

ممکن است در حین شست‌و‌شو، طلا به‌طور اتفاقی داخل چاه بیفتد. استفاده از یک آب‌کش از این مسئله جلوگیری می‌کند. در نهایت، طلای درخشان با یک تکه پارچه نرم، خشک می‌شود.

براق‌کردن طلا با آمونیاک

آمونیاک یک پاک‌کننده قوی و شیمیایی است. استفاده مداوم از این ماده برای برق‌انداختن طلا، باعث خراشیدگی سطح جواهرات می‌شود. در عین حال، در مواقعی که جواهرات بسیار کدر هستند؛ آمونیاک گزینه خوبی برای داشتن طلای براق است. این ماده برای برق‌انداختن طلای دارای مروارید اصلا مناسب نیست.

ترکیب آمونیاک و آب

ابتدا، ۱ قاشق آمونیاک با ۶ قاشق آب مخلوط می‌شود.

قرارگیری طلای کدر در ترکیب آب و آمونیاک

در این مرحله، طلا باید به مدت ۱ دقیقه در ترکیب آمونیاک و آب قرار گیرد. ابتدا، جواهرات باید درون یک آبکش فلزی قرار گیرند و سپس به‌همراه آب‌کش وارد ترکیب آمونیاک شوند. برای داشتن طلای براق، نباید آن را بیش ‌از ۱ دقیقه در آمونیاک قرار داد. این‌کار باعث خراشیدگی سطح طلا می‌شود.

شست ‌و‌ شو و خشک‌کردن طلا

طلا در این مرحله، با آب به‌طور کامل شست‌و‌شو می‌شود. سپس باید با پارچه‌ای لطیف آن را خشک کرد.

آب‌جوش

استفاده از آب در حال جوشیدن برای تبدیل جواهرات کثیف به طلای براق، روشی مناسب است. با ‌این حال، جوشاندن سنگ‌های قیمتی و مروارید، باعث ایجاد ترک‌خوردگی در آن‌ها می‌شود. همچنین اگر سنگ‌های قیمتی به‌وسیله چسب روی طلا قرار گرفته باشند؛ جوشاندن آن باعث جدا‌شدن سنگ‌ها از جواهرات می‌شود.

جوشاندن آب

در اولین مرحله، آب باید به دمای جوش برسد. در مدتی که آب در حال جوش آمدن است؛ باید زیور آلات طلایی را در کاسه‌ای شیشه‌ای و نشکن قرار داده شود.

ریختن آب روی طلا

بعد از قرار دادن طلای کدر داخل یک ظرف شیشه‌ای، باید آب جوش به آرامی روی آن ریخته شود. میزان آب باید به‌اندازه‌ای باشد که جواهر به‌طور کامل در آن غوطه‌ور شود.

خنک‌شدن آب‌جوش

جواهر، باید تا زمانی که دمای آب خنک می‌شود؛ در آن غوطه‌ور بماند. سپس به وسیله یک برس نرم، سطح آن تمیز می‌شود. هر چقدر آبی که طلا در آن غوطه‌ور است کثیف‌تر باشد؛ براق‌کردن طلا ساده‌تر است. در نهایت، با قرار دادن طلای براق روی یک حوله نرم، جواهر خود‌به‌خود خشک می‌شود.

طلای براق با جوش‌شیرین

برق‌انداختن طلا با جوش‌شیرین، یک روش طبیعی و سازگار با محیط‌زیست است. این ماده به چند روش مختلف قابل استفاده است.

استفاده از مخلوط جوش‌شیرین و سرکه

براق‌کردن طلا با مخلوط جوش‌شیرین و سرکه چند مرحله دارد. استفاده از این مخلوط برای جواهرات حاوی مروارید و سنگ‌های قیمتی، ممکن است به آن‌ها آسیب برساند.

مخلوط‌کردن آب و جوش‌شیرین

در اولین مرحله تبدیل جواهرات کدر به طلای براق، باید ۳ قاشق جوش‌شیرین با ۱ قاشق آب مخلوط شود. این ترکیب غلظتی بالا و دوامی شبیه‌ به خمیر‌دندان دارد.

قرار‌دادن خمیر روی طلا

سپس، باید خمیر حاصل از ترکیب آب و جوش‌شیرین، روی طلا قرار گیرد. انواع گوش‌پاک‌کن و اسفنج‌ها برای این کار مناسب هستند. بعد از اینکه طلا به جوش‌شیرین آغشته شد؛ باید درون ظرفی پلاستیکی قرار گیرد.

غوطه‌ور کردن جواهرات در سرکه

در این مرحله، لازم‌است؛ طلا به‌مدت ۵ دقیقه در سرکه غوطه‌ور شود. سرکه سفید مقطر برای این مرحله مناسب است.

شست‌و‌شوی طلا

در آخرین مرحله، طلای براق شست‌و‌شو و سپس خشک می‌شود. این شست‌و‌شو باید به‌وسیله آب‌گرم انجام گیرد و تا پاک‌شدن کامل سرکه و جوش‌شیرین، ادامه ‌یابد. سپس طلا باید با یک تکه پارچه لطیف خشک شود. اگر طلا همچنان کثیف باشد؛ مراحل قبلی دوباره قابل تکرار هستند. همچنین امکان استفاده از روشی دیگر برای براق‌کردن طلا وجود دارد.

یکی از نکاتی که در این مرحله باید به آن توجه ویژه شود؛ خودداری‌کردن از شست‌و‌شوی طلای براق با مسواک است. در برخی از مواقع ذرات جوش‌شیرین روی طلا باقی می‌ماند. استفاده از مسواک در این شرایط، باعث ایجاد خراش روی سطح جواهرات می‌شود.

ترکیب جوش‌شیرین و مایع ظرف‌شویی برای طلای براق

یک روش دیگر برای تبدیل جواهرات کدر به طلایی براق، ترکیب جوش‌شیرین و مایع ظرف‌شویی است. این ترکیب برای برق‌انداختن جواهرات حاوی قطعات الماس بی‌خطر است اما برای مروارید توصیه نمی‌شود. اگر این روش برای براق‌کردن طلا موثر نبود؛ باید نسبت جوش‌شیرین و مایع ظرف‌شویی را در این ترکیب بیشتر کرد.

مخلوط‌کردن آب‌گرم، جوش‌شیرین و مایع ظرف‌شویی

ابتدا یک لیوان آب‌گرم، یک قاشق مایع ظرف‌شویی و یک قاشق جوش‌شیرین با یکدیگر مخلوط می‌شوند. این مواد باید تا زمانی که جوش‌شیرین به‌طور کامل حل شود؛ با یکدیگر ترکیب شوند.

قرارگیری طلای کدر در ترکیب جوش‌شیرین و مایع ظرف‌شویی

پس از ترکیب‌کردن مواد با یکدیگر، باید طلای کدر به مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه در محلول حاصل قرار داده شود.

تمیز‌کردن طلا

در این مرحله، پس از بیرون آوردن جواهر از ترکیب جوش‌شیرین و مایع ظرف‌شویی، طلا به آرامی برس‌زده می‌شود. برای این کار باید از مسواک نرم و تمیز استفاده شود. این مرحله بسیار حساس است. ممکن است طلا همچنان کدر باقی بماند. در این صورت، باید از تمیز‌کردن محکم طلا خودداری شود. استفاده زیاد و محکم از مسواک، باعث خراشیده‌شدن سطح طلا می‌شود.

شست‌و‌شو و خشک‌کردن طلای براق

در نهایت، طلای براق با آب‌گرم شسته می‌شود. این شست‌و‌شو باید به‌گونه‌ای باشد که محلول جوش‌شیرین و مایع ظرف‌شویی به‌طور کامل از آن پاک شود. سپس طلای درخشان با یک تکه پارچه لطیف خشک می‌شود.

استفاده از جوش‌شیرین و آب‌جوش برای برق‌انداختن طلا

ترکیب جوش‌شیرین و آب‌جوش باید با احتیاط استفاده شود. اگر سنگ‌ها یا مروارید روی جواهرات چسبیده باشد؛ این روش برای براق‌کردن طلای کدر مناسب نیست. آب‌جوش باعث آسیب به سنگ‌های قیمتی و جدا‌شدن چسب آن‌ها می‌شود.

در غیر این‌صورت، اگر طلایی دارای سنگ‌های زینتی باشد استفاده از ترکیب آب‌جوش و جوش‌شیرین برای آن مشکلی به‌وجود نمی‌آورد.

قرار دادن یک ورق آلومینیوم روی سطح یک کاسه شیشه‌ای

در اولین مرحله، کاسه‌ای شیشه‌ای با یک ورق آلومینیوم پوشانده می‌شود. لازم است که سمت براق ورق رو به بالا باشد. در‌صورتی که بیش از یک قطعه طلا نیاز‌به برق‌انداختن داشته باشد؛ استفاده از یک ظرف شیشه‌ای تخت با روکش آلومینیوم بسیار مناسب است.

پوشاندن طلا با پودر جوش‌شیرین

سپس، طلا روی فویل آلومینیوم قرار می‌گیرد. در این مرحله، قطعه طلا باید با پودر جوش شیرین به‌طور کامل پوشانده شود.

ریختن آب‌جوش روی جواهرات

برای این قسمت، به ۱ الی ۲ لیوان آب‌جوش نیاز است. برای براق‌کردن طلا، این آب‌جوش باید روی آن ریخته شود؛ به‌طوری‌که جواهر کاملا در آب غوطه‌ور شود. طلا باید به مدت ۳ الی ۵ دقیقه در آب‌جوش باقی بماند.

شست‌و‌شو و خشک‌کردن

در این مرحله، طلای براق با انبر از محلول خارج و سپس با آب‌سرد شست‌و‌شو داده می‌شود. پس از این شست‌و‌شو، باید آن را به‌وسیله پارچه‌ای نرم خشک کرد.

چگونه طلای براق و درخشانی داشته باشیم؟, news, طلا و جواهرات

طلا و جواهرات

براق‌کردن جواهرات دارای سنگ‌های زینتی

برای داشتن طلای براق، باید به نوع قرارگیری سنگ‌های زینتی روی آن توجه شود. اگر این سنگ‌ها توسط چسب روی جواهرات قرار گرفته‌اند؛ نباید آن‌ها را در آب غوطه‌ور کرد. قرارگیری این جواهرات در آب، باعث شل‌شدن چسب و جدا‌شدن سنگ‌های زینتی آن‌ها می‌شود. همچنین برس‌زدن، روش مناسبی برای برق‌انداختن طلای دارای سنگ‌های زینتی نیست.

استفاده از پارچه‌ای نرم و خیس

در اولین مرحله، مقدار کمی از مایع ظرف‌شویی با آب مخلوط می‌شود. سپس، باید پارچه‌ای نرم را به این مخلوط آغشته کرد. پس از آن، طلای کدر با ملایمت، توسط این پارچه تمیز می‌شود.

شستن و خشک‌کردن طلای براق

در این مرحله برای پاک‌کردن مایع ظرف‌شویی از جواهر، از پارچه‌ای نرم استفاده می‌شود. قبل از این کار، باید پارچه را با آب خیس کرد. برای خشک‌کردن جواهر، آن را به‌صورت برعکس روی یک دستمال قرار می‌دهند.

در پایان

تبدیل جواهرات کدر به طلا براق بسیار آسان است. با‌ این ‌وجود، باید قبل از انجام این کار برخی از نکات در نظر گرفته‌ شود. همه روش‌های برق‌انداختن طلا، برای جواهراتی که به‌طور کامل از طلا ساخته شده‌اند؛ قابل انجام هستند. با‌ این وجود، برخی از این روش‌ها به سنگ‌های زینتی و مروارید آسیب وارد می‌کنند.

اگر روی قطعات طلا، پودر جوش‌شیرین وجود دارد؛ هرگز نباید آن را به‌ وسیله مسواک برس زد. این‌کار باعث خراشیدگی سطح جواهرات می‌شود. روی برخی از قطعات طلا، سنگ‌های زینتی ریز چسبیده شده‌اند.

غوطه‌ور‌کردن این جواهرات در آب باعث شل‌شدن چسب آن‌ها و آسیب دیدن سنگ‌های زینتی می‌شود. بهترین راه برای برق‌انداختن طلای دارای سنگ‌های ریز، استفاده از پارچه‌ای نرم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت