با سنگ الماس سیاه چقدر آشنایی دارید؟

با سنگ الماس سیاه چقدر آشنایی دارید؟, blog, beauty-and-mod, با سنگ الماس سیاه چقدر آشنایی دارید؟

آیا از کاربردهای سنگ الماس سیاه اطلاع دارید؟ الماس سیاه مصنوعی چه تفاوتی با سایر الماس‌ها دارد؟ الماس سیاه جواهری بسیار گران قیمت و جذاب است که در ابتدا بسیار کم ارزش‌تر و ارزان‌تر از امروزه بوده است و بیشتر در مصارف صنعتی کاربرد داشته است. اما امروزه جزء گرانبها‌ترین جواهرات شناخته می‌شود. رنگ سیاه در بین مردم به نماد قدرت، جذابیت، و هوش و ذکاوت شهرت گرفته و استفاده از الماس سیاه برای صاحبش علاوه بر زیبایی، موجب نوعی خاص بودن و تداعی قدرت نیز می‌شود. مجله گالری ربیعی شما را در این مقاله با الماس سیاه آشنا می‌کند.

الماس سیاه نوعی از الماس‌های موجود در بازاراست که نسبت به الماس‌های معمولی دارای ناخالصی‌های فراوانی است و دلیل سیاه‌بودن آن نیز وجود یک نوع ناخالصی به نام گرافیت است. برخلاف تصور عموم الماس سیاه، مانند الماس سفید در دهانه آتشفشان‌ها یافت نمی‌شود، بلکه این فلز گرانبها را از ته نشین های رسوبی استخراج می‌کنند.

به همین دلیل پیدا‌کردن آن مشکل‌تر است و استخراج آن نیز سختی‌های خاص خود را دارد. علاوه بر آن برش‌دادن و فرآوری‌کردن این سنگ قیمتی به دلیل شکنندگی و سختی بالا بسیار دشوار‌تر از الماس سفید است. همچنین فراوانی آن نسبت به الماس سفید کمتر بوده و قیمت آن بیشتر از انواع دیگر الماس است.

تفاوت الماس سیاه با الماس سفید

از جمله تفاوت‌های الماس سیاه با الماس سفید می‌توان به شکننده‌بودن آن در مقایسه با انواع دیگر الماس اشاره کرد.

 • الماس سفید از یک تک بلور بزرگ شکل گرفته است اما الماس سیاه از بلورهای ریز به‌هم چسبیده تشکیل‌شده است که دلیل شکننده‌بودن آن نیز همین است.
 • الماس سیاه سرشار از نوعی ناخالصی به نام گرافیت است و همین ناخالصی موجب تیره‌بودن رنگ آن نسبت به الماس سفید شده است.
 • الماس‌های سفید تحت فشار و دمای بالایی تشکیل می‌شوند و هیچ‌گونه گاز در سیستم بلوری آن یافت نمی‌شود، در صورتی که در الماس‌های سیاه گازهای نیتروژن و هیدروژن یافت می‌شوند.
 • تراش‌دادن الماس‌های سیاه در مقایسه با الماس‌های سفید کار دشوارتری است، و این دشواری به دلیل شکننده‌بودن و سخت‌تر‌بودن ساختار آن است.
 • الماس سیاه به دلیل ساختار چند بلوری نور را جذب می‌کند و جذب نور موجب مات‌شدن آن شده؛ و مانند الماس سفید درخشش ندارد. در صورتی‌که الماس سفید به علت تک بلوری بودن نور را به جای اینکه جذب کند منعکس می‌کند و درخشان می‌شود.
 • الماس سیاه دارای کمی خواص الکترومغناطیسی نیز است که دلیل آن وجود ناخالصی به نام هماتیت یا کنگلومرا است.
 • تفاوت دیگر الماس سیاه با الماس سفید کمتر بودن میزان ایزوتوپ الماس سیاه نسبت به الماس سفید است.
 • از جمله تفاوت‌های دیگر آنها به کاربرد آنها می‌توان اشاره کرد. الماس‌های سفید برای کاربردهای زینتی مناسب‌تر هستند در صورتی که از الماس‌های سیاه بیشتر برای مصارف صنعتی استفاده می‌شود. الماس‌های سیاه که کاربرد زینتی دارند بسیار کمیاب هستند.

کاربردهای الماس سیاه

الماس سیاه غیر از کاربردهای زینتی کاربرد صنعتی نیز دارد که بیشتر هم به‌همین‌ منظور استخراج می‌شود، چرا‌که گونه تزیینی آن بسیار کمیاب است و همین کمیاب‌بودن موجب گرانی بیش از حد آن می‌شود و آن‌را به باارزش‌ترین سنگ زینتی تبدیل می‌کند.

سنگ الماس سیاه خواص درمانی نیز دارد؛ که این خواص به‌طور گسترده شبیه خواص سنگ‌های عقیق هستند. به‌عنوان نمونه استفاده از این سنگ موجب جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه، سنگ صفرا و سنگ مثانه می‌شود. همچنین برای تقویت حافظه و تمرکز اعصاب مفید است. از جمله خواص درمانی دیگر این سنگ می‌توان به‌رفع مسمومیت، بهبود عملکرد دستگاه گوارش و تقویت چشم‌ها اشاره کرد.

همانطور که ذکر شده این سنگ زیبا علاوه بر کاربردهای زینتی کاربردهای صنعتی زیادی نیز دارد. از جمله کاربردهای صنعتی الماس سیاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • تراش این الماس برای مته‌های حفاری چاه‌های نفت و گاز
 • استفاده از آن در دستگاه‌های برش‌دهنده یا ساینده
 • برای ابزارآلات دندان‌پزشکی و پزشکی؛ مانند مته‌های دندان‌پزشکی و تیغ‌های جراحی
 • همچنین به علت خاصیت هدایت حرارتی بالایی که دارد به عنوان خنک‌کننده قطعات در موتورهای قوی و پر‌حرارت مورد استفاده قرار می گیرد.
 • استفاده دیگر این فلز در لوازم الکترومغناطیسی پیشرفته مانند ویدئو است.
 • این فلز به دلیل سختی بسیار بالایی که دارد در مصارف صنعتی زیادی کاربرد دارد که چند نمونه از آنها ذکر شده است.

الماس سیاه مصنوعی

در حال حاضر در آزمایشگاه‌های پیشرفته الماس‌های سیاه مصنوعی نیز تولید می‌شوند. برای این‌کار الماس‌های سفید که ناخالصی زیادی دارند را در برابر حرارت و پرتو‌افکنی قرار می‌دهند تا رنگ آن به مرور تیره و تیره‌تر شود و در نهایت به الماس سیاه مبدل شود.

سرعت تولید بالای الماس‌های مصنوعی نسبت به الماس‌های طبیعی، تنوع رنگ و همچنین قیمت کمتر آنها در مقایسه با الماس طبیعی موجب جذب سرمایه‌گذاران برای تولید الماس مصنوعی شده است. الماس سیاه چه به صورت طبیعی تشکیل شده باشد چه به صورت مصنوعی در هردو صورت دارای ترکیبات شیمیایی یکسانی است و تشخیص آن بسیار دشوار است.

ساخت الماس‌های مصنوعی باعث فراوانی بیشتر این الماس در بازار می‌شود و همین‌طور قیمت آن را کمی تعدیل می‌کند. کسانی که روی ساخت الماس مصنوعی سرمایه‌گذاری می‌کنند قطعا از سودهای کلان بهره‌مند می‌شوند.

امروزه الماس‌های مصنوعی بدل هم به صورت فراوان وارد بازار فروش شده‌اند که این الماس‌های بدل دارای فرمول‌های شیمیایی و ساختاری کاملا متفاوتی نسبت به نوع طبیعی یا حتی نوع مصنوعی آن هستند. الماس‌های بدل در ویژگی‌های نوری، سختی و چگالی بسیار متفاوت از الماس طبیعی هستند و تشخیص آنها زیاد دشوار نیست.

نحوه تشخیص آنها

به‌راحتی می‌توان این بدل‌ها را به‌وسیله چگالی آنها شناسایی کرد. همچنین با میکروسکوپ‌های طیف‌سنجی و الکترونی می‌توان الماس‌ها را بررسی و آنالیز کرد. راه دیگر تشخیص الماس بدل از واقعی استفاده از ذره‌بین با بزرگنمایی ۱۰ است که یکنواختی رنگ الماس را قابل تشخیص می‌کند.

البته تشخیص الماس بدل از مصنوعی در تخصص افراد عادی نیست اما کار زیاد سختی هم نیست و با کمی آموزش در زمینه جواهر‌شناسی می‌شود قدرت تشخیص آن را پیدا کرد. برخی جواهر‌شناسان با متمرکز‌کردن نور در قسمت‌های نازک سنگ به بدل یا اصل‌بودن آن پی می‌برند. الماس‌های بدل خواص و انرژی‌های درمانی الماس‌های طبیعی را دارا نیستند و تنها کسانی از آنها استفاده می‌کنند که فقط جلوه ظاهری این الماس برایشان حائز اهمیت است.

با سنگ الماس سیاه چقدر آشنایی دارید؟, blog, beauty-and-mod, الماس

الماس

قیمت و ارزش و محبوبیت الماس سیاه

الماس سیاه در ته نشست‌های رسوبی یافت می‌شود و با توجه به کمیاب‌بودن آن و سخت‌بودن استخراج آن جزو گران قیمت‌ترین سنگ‌های زینتی است. این سنگ از اواسط دهه سال ۱۳۸۹ در بازار ایران رواج پیدا کرده است.

اکثر جواهر فروش ‌ها، فروشندگان سنگ‌های قیمتی و همچنین تاجرانی که در زمینه واردات سنگ فعالیت داشته‌اند، به این سنگ توجه ویژه‌ای کرده‌اند. سنگ الماس به‌طور عمده در قاره آفریقا موجود است و چیزی که موجب گرانی این سنگ زینتی زیبا می‌شود فقط خواص منحصر به‌فردش نیست.

بلکه طی پروسه واردات و معاملات ارزی و همچنین با توجه به کم‌ارزش‌بودن پول کشورمان در برابر دلار و دیگر ارزها؛ این کالا نیز مانند دیگر کالاهای وارداتی قیمتی کهکشانی پیدا کرده است. استفاده هنرمندان هالیوودی از الماس سیاه در محبوب‌شدن آن بین مردم بی‌تاثیر نبوده است و باعث شده افراد بیشتر از قبل به استفاده از زیورآلات الماس سیاه تمایل نشان دهند.

گران‌بودن و کمیاب‌بودن این جواهر زیبا می‌تواند بستری برای درآمدزایی و سرمایه‌گذاری باشد؛ از این طریق که اشخاصی که تمایل به سرمایه‌گذاری در زمینه‌های پردرآمد دارند روی ساخت الماس مصنوعی سرمایه‌گذاری کنند.

این امر علاوه بر ارائه الماس‌های ارزان قیمت‌تر موجب درآمدزایی بسیاری نیز می‌شود. این سنگ مختص قشر خاصی از جامعه است چراکه همه افراد با درآمدهای معمولی و سطح متوسط جامعه قادر به خرید الماس سیاه نیستند.

در پایان

الماس سیاه از جمله جواهرات محبوب و زیبا و پرطرفدار بین مردم است. اکثرا افرادی که می‌خواهند خاص به نظر برسند از آن به عنوان زیورآلات استفاده می‌کنند زیرا این جواهر زیبا با رنگ زیبایش تداعی کننده قدرت و جذابیت است.

الماس سیاه از لحاظ منبع و فرآیندهای تشکیل، و همچنین از لحاظ ارزش و ظاهر و ترکیبات داخلی با الماس سفید متفاوت بوده است. علاوه بر آن این نوع الماس بیش از آن که در مصارف زینتی به کار برده شود در مصارف صنعتی کاربرد دارد. ناخالصی‌های موجود در این الماس باعث وجود رنگ تیره در آن می‌شود. تفاوت ترکیبات آن با الماس سفید باعث افزایش درجه سختی و شکنندگی این نوع الماس می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت