آموزش تمیز کردن طلا و جواهر

آموزش تمیز کردن طلا و جواهر, blog, blog-2, آموزش تمیز کردن طلا و جواهر

از گذشته‌های بسیار دور استفاده از طلا و جواهرات مرسوی بوده است. حتماً می‌دانید که طلا و جواهرات پس از مدتی کدر می‌شوند و جلای خود را از دست می‌دهند. ضروریست که هم تمیز‌کردن طلا و هم تمیز‌کردن جواهرات را بلد باشید، تا بتوانید زیبایی را دوباره به آن‌ها برگردانید. پس با بلاگ گالری ربیعی همراه باشید تا روش‌ها را یاد گرفته و استفاده کنید.

تمیز‌کردن طلا

برای طلا روش‌های مختلفی وجود دارد تا نتیجه آن یک طلا تمیز شود. البته باید از روش‌ها مطمئن باشید چرا که بعضی مواد شدیداً به طلا آسیب می‌زنند و حتی باعث کدر‌تر‌شدن آن نیز می‌شوند. به بررسی چند روش امتحان شده و مطمئن برای برق‌انداختن طلا می‌پردازیم.

بهترین روش برای برق‌انداختن طلاهای خود در خانه، استفاده از مایع ظرف‌شویی است. این روش هم آسان است و هم هزینه خیلی ناچیز برای شما دارد چرا که مایع ظرف‌شویی در هر خانه‌ای وجود دارد. چند قطره از مایع ظرف‌شویی را در ظرفی که با آب ولرم رو به داغ پر‌شده بریزید. اگر در خانه سدیم دارید نیز استفاده کنید چرا که به تمیز‌کردن طلا کمک زیادی می‌کند.

زمان بگیرید و طلاها را به مدت ۱۵ الی ۳۰ دقیقه در ترکیبی که درست کردید قرار بدهید،. پیشنهاد می‌شود بیشتر از زمان تعیین‌شده طلا را در آب قرار ندهید چرا که ممکن است به طلا آسیب بزند. با یک مسواک روی طلا بکشید و دقت کنید مسواک نرم باشد تا آسیبی به طلا نرسد. سپس با آب آن را شسته و با یک دستمال نرم جلا دهید. هرگز از آب خیلی داغ استفاده نکنید چون برخی از طلاها ترک می‌خوردند.

روش بعدی استفاده از آب جوش است. آب جوش را فقط باید برای قطعاتی که تماماً از طلا ساخته شده‌اند، استفاده کنید. طلا را در آب جوش بیندازید و صبر کنید، اگر آب کدر شود که این امر به دلیل کثیفی‌های موجود در طلا است و مشکلی وجود ندارد.

آموزش تمیز کردن طلا و جواهر, blog, blog-2, طلا در گالری ربیعی

طلا

روش‌های دیگر تمیز‌کردن طلا

از روش‌های دیگر تمیز‌کردن طلا می‌توان به استفاده از آمونیاک اشاره کرد. اگر نمی‌دانید آمونیاک چیست باید گفت که آمونیاک یک ماده شیمیایی است که برای تمیز‌کردن طلا و جواهر به شکل عمیق استفاده می‌شود. البته که برای مروارید و پلاتین نباید استفاده شود و در کل استفاده زیاد از این روش اصلاً پیشنهاد نمی‌شود.

برای استفاده نیاز است یک پیمانه آمونیاک را با شش لیوان آب مخلوط کنید. مدت زمان استفاده از این محلول باید بسیار‌کم باشد. پس طلا را به مدت تنها ۳۰ ثانیه طلا را در این محلولی که درست کرده‌اید، رها کنید و سریعاً آن را خارج کنید. آمونیاک به دلیل ترکیبات ویژه‌ای که دارد در صورت رها‌شدن طلا به مدت طولانی در آن شروع به خوردن و از بین‌بردن طلا می‌کند. پس از درآوردن شسته و خشک کنید.

روش خانگی بعدی استفاده از خمیر‌دندان است. برای استفاده از این روش نیاز است که به مقدار سه سانتی‌متر خمیردندان کف دست بریزد. سپس کمی آب به آن اضافه کنید تا مانند فوم شود. سپس آن را با یک مسواک به آرامی به طلا بزنید تا یک طلا تمیز مانند روز اول به‌دست آورید. حواستان را جمع کنید تا مسواک طلا را نخراشد.

آخرین روش استفاده از الکل است. به این صورت که شما نیاز به یک الکل نود درجه دارید. طلا را به مدت یک الی دو ساعت درون مقدار مورد نیاز از الکل نود درجه رها کنید و پس از دو ساعت آن را خارج کنید. سپس با یک گوش پاک‌کن آلودگی‌ها را از بین ببرید.

تمیز‌کردن جواهرات

جواهرات نیز پس از مدتی نیاز دارند تا دوباره تمیز شوند و به زیبایی روز اول خود برسند. راه‌های متعددی برای تمیز‌کردن جواهرات وجود دارد که آنها را به شما معرفی می‌کنیم تا با استفاده از آنها یک جواهر تمیز داشته باشید.

اولین روش این است که اگر جواهر شما جنسی از الماس، زمرد، یاقوت و یاقوت کبود دارد می‌توانید از آن استفاده کنید. برای این روش نیاز است که یک فنجان آب گرم و ۴.۱ فنجان آمونیاک را باهم مخلوط کنید. سپس جواهر را به مدت ۲۰ الی ۳۰ ثانیه در آن قرار بدهید. پس از آن، جواهرات را با یک مسواک تمیز کنید. در آخر آن را با آب گرم شسته و خشک کنید.

جواهرات بدل دسته‌ای دیگر از جواهرات هستند که معمولاً جنس آنها استیل است و استفاده زیادی از آنها می‌شود. این جواهرات نیز در گذر زمان تیره می‌شوند. برای تمیز‌کردن این جواهرات باید از مقداری جوش‌شیرین استفاده شود. جوش‌شیرین را روی مسواک بریزید و آن را روی این جواهرات بمالید تا براق شوند و یک جواهر تمیز تحویل دهند.

تمیز‌کردن جواهرات نقره‌ای و مسی

دسته بعدی تمیز‌کردن جواهرات نقره‌ای و مسی است. این نوع از‌جواهرات اکسیداسیون تولید می‌کنند. برای جواهرات نقره‌ای مثلاً می‌شود از خمیردندان استفاده کرد و اجازه داد تا خمیردندان آنها را تمیز کند.

روش بعدی برای تمیز‌کردن جواهرات نقره‌ای، استفاده از windex است. این محصول را بیشتر فقط برای تمیز‌کردن نقره استفاده می‌کنند. با اسپری‌کردن این محصول و سپس استفاده از یک برس نرم برای تمیز‌کردن شکاف‌ها می‌توان دوباره آنها را براق کرد. در ضمن برای نقره پارچه جلا دهنده وجود دارد که می‌توان از جواهر‌سازی خرید. این پارچه در کنار مایع تمیز‌کننده نقره استفاده می‌شود.

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که مدتی پس از استفاده از جواهرات مسی پوست شما سبز شود. این به همان دلیل اکسیداسیون است. مس به هوا، عرق و روغن‌های بدن واکنش نشان می‌دهد. راحت‌ترین روش برای تمیز‌کردن مس استفاده از کچاپ است. کچاپ را به آن بمالید و ۱۰ دقیقه صبر کنید. سپس آن را شسته و خشک نمایید.

روش بعدی استفاده از سرکه است. درون یک ظرف را با سرکه سفید پر کنید. بهتر است از کاسه شیشه‌ای یا پلاستیکی استفاده کنید و کاسه فلزی گزینه مناسبی نیست. مقداری نمک نیز روی آن ریخته و سپس آن را در ظرف سرکه رها کنید. پس از پنج الی ده دقیقه آن را با آب بشویید و سپس خشک کنید.

نکته مهم: از وسایلی مثل تمیز کننده‌های مس استفاده نکنید چون که مواد شیمیایی درونشان به مس آسیب می‌زند.

آموزش تمیز کردن طلا و جواهر, blog, blog-2,

طلا و جواهرات

نحوه مراقبت و جلوگیری از کثیفی طلا و جواهرات

با چند روش راحت می‌توانید تا حدودی از کثیف‌شدن طلا و جواهرات خود جلوگیری کنید و هزینه اضافی برای تمیز‌کردن آنها ندهید. برای مثال هیچ‌گاه موقع استخر رفتن طلا و جواهر همراه نداشته باشید چرا که کلر یک دشمن جدی برای طلا و جواهرات شما است. کلر رنگ جواهر را تغییر می‌دهد.

موقعی که می‌خواهید به حمام بروید پیشنهاد می‌شود زیورآلات خود را در بیاورید. صابون و شامپو ها یک لایه نازک بر روی جواهرات ایجاد می‌کنند. در کل زیاد نگذارید جواهرات با آب برخورد کنند. پس از آرایش و عطر زدن طلا و جواهر را استفاده کنید تا مواد شیمیایی تاثیری روی آنها نداشته باشند.

گرد و خاک توسط طلا و زیورآلات جذب می‌شوند در نتیجه اگر استفاده زیادی از طلای خود ندارید آنها را در یک جعبه بسته نگه بدارید. نگین جواهرات هنگام برخورد با گرما آسیب می‌بینند پس موقع آشپزی از زیورآلات استفاده نکنید. برای جلوگیری از ضربه و مواد شیمیایی از جواهرات خود محافظت کنید و آنها را در جای مناسب قرار بدهید.

سخن پایانی

دانستیم که گذر زمان روی طلا و جواهرات تاثیرات مخربی می‌گذارد و آلودگی ایجاد می‌کند. این آلودگی‌ها باید تمیز گردد تا زیورآلات مانند روز اول شوند. از مرسوم‌ترین راه‌ها استفاده از خمیردندان و آمونیاک است اما نه برای همه طلا و جواهرات

اما نقره و مس و چندین نوع دیگر از و جواهرات راه‌های دیگری برای تمیز‌شدن نیاز دارند. مثلاً فلز نقره همراه‌های مخصوص و خاص خود را دارد. در صورت استفاده از راه‌های دیگر آلودگی‌ها خوب از بین نمی‌روند. راه‌هایی در رابطه با جلوگیری از آلودگی زیورآلات نیز گفته شده است که ممکن است به کارتان بیاید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت